Jennifer Umpress’in çalışmaları sık sık onun çevresinden ilham alır. Doğma büyüme Kaliforniya’lı olan Jennifer, cam ile çalışmaya 2000 yılında Hawaii’de yaşarken başladı.

Şimdilerde Pasifik Okyanusu’nun çalışmalarına tesir ettiği, Washington, Kingston’da yaşıyor. “Benim ilham kaynağım okyanus olmasına rağmen, ben en çok anı yakalama ilgisi duyuyorum. Çalışmalarımı en basit çağdaş formlarda deniz canlılarının hareketlerine benzetmeye çalışıyorum.” diyor Jennifer.

İtalya’da bir aydan uzun çıraklık döneminde Cesare Toffolo ile çalışan Jennifer, Robert Mickelsen ve Janis Miltenberger ile atölyeler açmıştır. 2012 yılında Pilchuck Galeride’ki “Dönüşümler” sergisi de dahil olmak üzere eserleri bir çok galeride sergilenmiştir. 2010 yılında Glasscraft Gelişen Sanatçı Ödülü’ne layık görülmüştür. 2013 Eylul ayında Instructor Collaborative Residency’de Amy Rueffert ve Carmen Lozar ile alev ile calışma teknikleri üzerine birlikte calışmışlardır. Alev ile çalışmanın teknik yönleri üzerine yüzey tasarımı ve renklere odaklanarak çalışmış, eserlerinin kavramsal anlatımını geliştirmeye önem vermiştir.