M.Güçlü POLAT 1985 yılında Mersin’de doğdu. Lise eğitimini Mersin’de tamamladıktan sonra 2005 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Kimya bölümünü kazandı. Eğitiminin ilk yıllarında henüz yeni kurulmuş olan Cam Bölümünü dikkatini çekti ve 2006 yılında Kimya bölümünü bırakıp Cam Bölümünde eğitimine başladı.

2008 yılında Erasmus bursu ile bir sömestr İngiltere’de UCA da cam üzerine eğitimine devam etti. 2010 yılında mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsünde Cam Bölümü tezli yüksek lisans programına başladı. 2012-2014 yılları arasında Cam Ocağı Vakfı’nda Eğitmen ve Atölyeler Sorumlusu olarak çalıştı. 2015 yılı Bodrum Tasarım Vakfı’nda Cam Atölyesi Sorumlusu olarak çalıştı. İş hayatına Cam Ocağı Vakfında Tasarım ve Proje yöneticisi olarak devam etmektedir.
Bertil Vallien, Bernard Hessen, Lino Tagliapietra, Rob Stern gibi bir çok cam sanatçısının asistanlığını
yapmıştır. Farklı sanatçılar ile yapmış olduğu çalışmalar hem teknik anlamda hem de sanatsal anlamda sanatçının tarzına yön vermiştir. Sanatçının eserleri yurt içi ve yurt dışında pek çok galeride sergilenmiştir.

Güçlü Polat Cam üretimi mental ve fiziksel emek gerektiren bir süreç. Her şey tamam dediğinizde size daimi sürpriz yapar. Cam, eserin durduğu yeri ve esere bakan kişiyi hapseder, bünyesinde yansıtır.
Fikirlerin somut hale gelmesi ile açılan kapı sonsuz yansımayı getirir  yorumunu yapıyor.