İlk kez camın sıcaklığını ve parlaklığını gördüğümde, bir cam sanatçısı olacağımı anlamıştım. Benim adım Grant Garmezy. Nashville Tennessee’nin dışında kalan bir çiftlikte büyüdüm ve kendimi bildim bileli, ellerimle yapabileceğim işler ve sanatlardan çok etkilenmiştim. Sanat kariyerim ben çok küçükken başladı ve ben daha halen lisede okurken gayet ciddileşti. Metal ve mücevher fabrikatörü olan Ben Calswell’in yanında çıraklık yaparken sadece bir sanatçı olmak için gereken disiplini değil bakır ve diğer kıymetli metaller ile calışmayı da öğrendim. Bakır ile calışmam beni Virginia Milletler Topluluğu Sanat Okulu’na yönlendirdi ve burada Zanaat/Malzeme Araştırmaları bölümünde Takı alanında ihtisas yaptım. Cama olan tutkumu keşfetmem tamamen bir kazaydı. Camın işlevsel tarafına hiç ilgi duymamıştım. Ben her zaman camın heykel niteliklerine doğru çekilmiştim. Cam diğer bütün araçların aksine ellerinizle şekillendirebileceğiniz bir şey değildir. Ben çalışırken cam 2000 derece ve akışkan. Yani sürekli doğru şekli bulana kadar bir dans hali.

Hem de 12. YY’dan beri değişmemiş metal aletlerle. Ben heykeller yaparken sürekli hayvan figürlerine yöneliyorum. İlk başlarda benim tutkum heykellediğim hayvanı gerçekte göründüğü gibi gösterebilme dürtüsüydü. Fakat zamanla işimde olgunlastıkça heykellere farklı renkler ve ifadeler eklemeye başladım ve bu da işlerimi sadece bir heykelden öteye bir hikayeye donusturdu. Pek çok nedenden dolayı cama aşığım ama birkaçını isimlendirmek gerekirse: Onun vahşi at gibi evcilleşmek istemeyen doğasını seviyorum. Bir işi ortaya çıkarabilmek için çok yetenekli bireylerin oluşturduğu ekip çalışmasını seviyorum. Beni sürekli yeni fikirler ve beceriler üretmem için zorlamasını seviyorum. Hayatım boyunca benim ilgimi çekmeye devam edecek tek form, camın formu.

Okuldan sonra Grant Garmezy Glass atölyesini kurdum ve tam zamanlı olarak siparişleri ve kendi işlerimi yapmaya başladım. Yıllar boyunca dünyanın en iyi cam sanatcılarının bir çoğunun yanında çalıştım. İşim hakkında dersler, demolar ve konferanslar vererek seyahat ettim. Bu çılgın yolculukta öğrendiklerimi paylaşmayı ve yeni insanlarla tanışmayı çok seviyorum. Bugün eşim Erin, köpeğim Abby ve beni, Richmond Virginia’daki atölyemde ekibimle birlikte çok çalışırken bulabilirsiniz.