1970 yılında Ankara’da doğdu. 1987  T.E.D Ankara Koleji ve 1991 Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimari ve Çevre Tasarımı mezunu. Cama ve cam üfleme zanaatine olan ilgisi 2002 yılında kurulan Cam Ocağı Vakfı’nı keşfetmesine sebep oldu. 2003 yılında başlayan cam macerası, vakıfta aldığı sayısız cam eğitimi ile zaman içinde şekillendi. 2005 yılında, bu eğitimlerde tanışarak arkadaş olduğu Yasemin Sayınsoy ile Camekan Cam İşler markasını kurdu. Zanaatini dünyanın farklı yerlerinden gelen birçok  sanatçıdan aldığı atölyelerle pekiştirip kendi tasarımlarına imza atmaya başladı. Türkiye’yi dünyaca tanınmış fuar, etkinlik ve sergilerde tanıtma şansını elde etti.

2008 yılında Cam Ocağı Vakfı ile bir ilke imza attı: Sıcak cam üflemek isteyenlere ilk kez Türk sanatçılar olarak Yasemin Sayınsoy ile Camla Tanışma adı altında cam üfleme eğitimleri verdi. 2010 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sıcak Cam Atölyesi açılmasına yardımcı olarak akademide sıcak cam üfleme eğitimi vermeye başladı. 2018 yılında kabul edilen ‘Cam Üflemenin, Cam Sanatı Eğimindeki Yeri’ konulu tezi ile yüksek lisansını tamamladı.

Gamze Araz halen Camekan Glass Art and Design markası için fonksiyonel ve sanatsal yaratım ve üretime devam ederken birçok kişinin de sıcak camla tanışıp büyülenmesi için eğitim vermeye devam ediyor.