Derya Geylani Vuruşan, 1990 yılında İstanbul’da doğdu. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü’nden mezun oldu. 2011-2012 yılları arasında Polonya’daki E. Geppert Academy of Art and Design okulunda eğitim gördü.

Norveç, Polonya, İtalya, Kore, Türkiye’de birçok karma sergiye katıldı. 2013 yılında “Fear Chair” adlı tasarımı ile “A’ Design Awards” yarışmasında ödül kazandı. Aynı yıl Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başladı. 2014 yılında uluslararası cam yarışması “European Glass Experience” yarışmasında finale kaldı ve İspanya, Portekiz ve İtalya’da sergileme aldı. 2015 yılında yüksek lisansını tamamladı ve aynı üniversitede sanatta yeterlik eğitimine başladı.

İspanya cam müzesi Fundacion Centro Nacional del Vidrio, La Granja’ nın müze koleksiyonunda eseri bulunan Geylani, 2018 güz döneminden beri Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü’nde ve 2020 yılında Marmara Üniversitesi’nde de öğretim görevlisi olarak ders vermektedir. Sanatçı, 2019 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde sanatta yeterlik tez çalışmasını tamamlamıştır ve İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.