Mine Atölyesi: Cloisonne Tekniği

Mine Atölyesi: Cloisonne Tekniği

Bu eğlenceli mine (emay) atölyesinde Cloisonne tekniği uygulanacaktır.Mine, toz haldeki cam ve çeşitli metal karışımlarının bakır, gümüş veya altın gibi alaşımsız metallerin üstüne serpilerek 800-850 derece civarında fırınlanması işlemiyle elde edilir. Çok kısa bir süre içinde yapılan bu fırınlama işleminin sonucunda renkleri yüzyıllarca solmayacak ve bozulmayacak güzellikte objeler ya da takılar elde edilir. Mine, mücevher ve obje yapımında değerli bir teknik olarak kullanılmaktadır. Gerekli malzemeler: -1 metre Gümüş Cloisonne teli,-Gümüş varak veya 80 mikron has gümüş levha (minimum 5x5cm)-İnce suluboya fırçası (0 ve 2 numara)-1 adet aydınger kağıdı (minimum 10x20cm)-Boya paleti**Bakır ve mineler Cam Ocağı tarafından temin edilmektedir (ders ücretine dahildir).**Cloisonne teli ve gümüş varak eğitmenden temin edilebilir (ders ücretine dahil değildir). 

Umut Demirgüç Thurman

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünden mezun olduktan sonra, yüksek lisansını A.B.D. - University of North Texas, Metal Sanatları bölümünde tamamlayan Umut Demirgüç Thurman, yapıtlarında değerli metaller, mine (emay), Thurmanite® gibi değişik malzemeleri birada kullanıyor.Amerika ve Türkiye’de pek çok kişisel sergiler açmış ve grup sergilere katılmıştır. Osmanlı tekstil sanatında kullanılan motifler, geometrik şekiller, doğadaki renk ve dokular gibi pek çok konu onun için esin kaynağıdır. Yapıtlarının her biri tek ve kendisi tarafından tamamen elde üretilmektedir.2006 yılından beri Cam Ocağı Vakfında mine (emay) dersleri vermektedir. 2009 yılında aynı vakıfta metal bölümünün kurulmasını sağlamış ve mine derslerinin yanı sıra, metal teknikleri dersleri de vermeye başlamıştır.2009 yılından itibaren, ProDS çatısı altında, kişisel farkındalık seminerlerini sanatla ve yaratıcılıkla birleştiren projelerde işbirliği yapmakta ve eğitmen olarak görev almaktadır.2010 yılından itibaren, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde takı tasarım dersleri vermektedir.2012 yılında James Thurman ile UJ Design Studios'u kurarak, çalışmalarını Istanbul ve Teksas arasında sürdürmeye başlamıştır. Ayrıca Nur Balkır Kuru, Ayşegül Türemen ve James Thurman ile kurdukları Collaborate4 adlı grupla çeşitli sergiler ve ortak işler üretmektedir.2014 yılından beri University of North Texas'ta tasarım ve metal işleme dersleri vermektedir.

Hakkımızda

Cam ile ilgili çalışmaların merkezi olmak, insanların cama dokunmasını ve camı sevmesine aracı olmak, camın ülkemizde kabul gören temel sanat dallarından biri olmasını sağlamak amacıyla kurulan Cam Ocağı, bu anlamda türlü faaliyetler içindedir. Önce bir cam stüdyosu olarak tasarlanan ama kısa zamanda dünya çapında bir cam merkezine dönüşen Cam Ocağı’nda eğitim ve üretim faaliyetleri kesintisiz olarak devam etmektedir.

 

       

 

Cam Ocağı newsletter